Nagłe zderzenie

Nagłe zderzenie

2019-06-14 | Artur Wyszyński | Film | |
Czyli Smith, Wesson i ja.

W mieście, do którego przyjeżdżając, powinno się mieć kwiat we włosach, zostaje popełnione przestępstwo. Nad brzegiem zatoki zostaje odnaleziony samochód, ze zwłokami zastrzelonego mężczyzny. Został postrzelony w genitalia i w głowę. Nie jest ani pierwszy taki przypadek w San Francisco, ani ostatni.

Dzień dla Harrego Callahana (Clint Eastwood) zaczyna się nie najlepiej, najpierw w sądzie okazuje się, że rewizja, którą dokonał inspektor, była bez zgody prokuratora – czyli była nielegalna. Jej dowodów nie można uznać, czyli oskarżony zostaje wypuszczony.

Następnie Harry jest świadkiem napadu na bar, nie może nawet w spokoju wypić kawy. Cóż przynajmniej po San Francisco krąży mnie przestępców.

Wieczorem inspektor udaje się na przyjęcia do hotelu, powoduje to nieomal wybuch paniki u policjantów prowadzących obserwacje. Na przyjęciu Harry prosi o zadzwonienie na pogotowie. Chce aresztować dziadka panny młodej. Aż dziw, że jego przełożeni nie są jeszcze siwi i znerwicowani. :-)

Następnego dnia zostaje wysłany na urlop, choć tego nie chce. Jego urlop zaczyna się od próby zamachu na niego samego, choć bardziej przypomina to manewry wojskowe. Musiał nieźle komuś za skórę zaleźć. To będzie raczej nie spokojny urlop, ale chyba w stylu Harrego, całe szczęście, że ma też sprzymierzeńców i „zabawki”. Po następnym incydencie lepiej, aby zakończył urlop i wrócił do pracy. Będzie badał sprawę zabitego człowieka z samochodu znad zatoki.

Harry jedzie zebrać informację o zabitym do San Paulo. Po jakimś czasie tam również zostają odnalezione zwłoki mężczyzny, zastrzelonego tak samo, jak tego w samochodzie. Callahan podejrzewa, że to nie koniec i będą jeszcze ofiary.

Nagłe zderzenie” zostało wyreżyserowane przez Clinta Eastwooda. Wyraźnie tu widać, że sprawdza się on zarówno, przed i jak za kamerą. Film jak pozostałe o Brudnym Harym, jest dość brutalny. Inspektor jest bezwzględny dla przestępców, nie waha się używać broni i to tak, aby zabić, a że używa broni przypominającej raczej armatę, jego oponenci nie mają większych szans.

Bardzo mi się podobało, szczególnie w tym filmie, jak Eastwood zagrał Callahana. Film i inspektor mocno zyskał przez fakt reżyserowania go przez Clinta.


Tytuł polski: Nagłe zderzenie

Tytuł oryginalny: Sudden Impact

Reżyseria Clint Eastwood

 

Clint Eastwood jako Inspektor Harry Callahan

Sondra Locke jako Jennifer Spencer

Artur Wyszyński

Nagłe zderzenie: Inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood).
Nagłe zderzenie: Inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood).
Nagłe zderzenie: „Make my day”.
Nagłe zderzenie: „Make my day”.
Nagłe zderzenie: Może zastrzelimy Callahana?
Nagłe zderzenie: Może zastrzelimy Callahana?
Nagłe zderzenie: Jennifer Spencer (Sondra Locke).
Nagłe zderzenie: Jennifer Spencer (Sondra Locke).
Nagłe zderzenie: Doigrali się…
Nagłe zderzenie: Doigrali się…

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: