Projekt Manhattan

Projekt Manhattan

2020-11-20 | Artur Wyszyński | Film | Wyświetleń: 1068 | Wersja PDF | Wydrukuj
Czyli: „Stałem się śmiercią; niszczycielem światów.”

We wrześniu 1942 roku wojna trwała już 3 lata. III Rzesza Niemiecka, odnosząca sukcesy w Europie, wypowiedziała wojnę USA. Została ona wypowiedziana 9 miesięcy po japońskim ataku na Pearl Harbor. W Pentagonie Leslie Groves (Paul Newman) dostaje awans i zostaje oddelegowany, aby pracować nad nową bronią. To równa część wojny jak ta na polu walki. Jest jednak wybitnie z tego nie zadowolony, woli walczyć na froncie, niż za biurka. Jeden z naukowców, Szilard jest przekonany, że istnieje sposób na wywołanie reakcji łańcuchowej ładunku uranu 235, co spowoduje eksplozję o niespotykanej sile. To ma być nowa broń amerykanów. Bomba atomowa.

Generał szybko zauważa, że jeżeli oni mogą opracować taką broń, to Niemcy również. Trzeba się spieszyć, a jedyne co mają to same teorie. Trzeba wybudować laboratoria, zwerbować ludzi – wielu naukowców uciekło z Europy przed Nazistami, oraz pozyskać materiały. To jest właśnie zadanie generała Grovesa.

Na zupełnym pustkowiu tuż przy osadzie górniczej w Nowym Meksyku rozpoczyna się budowa tajnego kompleksu laboratoriów. Od nazwy miejscowości dostaje swoją nazwę – Narodowe Laboratorium Los Alamos. Kiedy powstanie naukowcy będą pracować nad praktycznym rozszczepieniem jądra atomu.

Problemy są nie tylko naukowe. Naukowcom nie pasuje wojskowy dryl, nie mogą w takich warunkach pracować. Podstawą pracy naukowca jest swoboda. Muszą jej choć trochę dostać.

Projekt Manhattan” opowiada o kulisach powstania pierwszej bomby atomowej na świecie. Z uwagi, że jest to film, a nie dokument, nie może pokazać wszystkiego. Skupia się on bardziej na ludziach niż „urządzeniu”. Twórcom udało się jednako pogodzić dramaturgię z aspektami technologicznymi (nie znaczy to, że po obejrzeniu filmu, widz będzie posiadał, teoretyczną widzę na zbudowanie bomby atomowej :-) ), mając do dyspozycji tylko lekko ponad dwie godziny.

Projekt Manhattan” ma kilka scen, które zapadają w pamięć, dobrą grę aktorską, efekty specjalne, które po prostu są – wybuchu Trinity jako takiego nie uświadczymy.

Film „Projekt Manhattan” spodobał mi się, jest ciekawy.


Tytuł polski: Projekt Manhattan
Tytuł oryginalny: Fat Man and Little Boy / Shadow Makers
Reżyseria Roland Joffé

Paul Newman jako generał Leslie Richard Groves
Dwight Schultz jako Julius Robert Oppenheimer

Artur Wyszyński

Projekt Manhattan: Generał Leslie Richard Groves (Paul Newman).
Projekt Manhattan: Generał Leslie Richard Groves (Paul Newman).
Projekt Manhattan: Julius Robert Oppenheimer (Dwight Schultz).
Projekt Manhattan: Julius Robert Oppenheimer (Dwight Schultz).
 Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa
                        3.0 Polska.

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: