Projekt Manhattan

Projekt Manhattan

2020-11-20 | Artur Wyszyński | Film | |
Czyli: „Stałem się śmiercią; niszczycielem światów.”

We wrześniu 1942 roku wojna trwała już 3 lata. III Rzesza Niemiecka, odnosząca sukcesy w Europie, wypowiedziała wojnę USA. Została ona wypowiedziana 9 miesięcy po japońskim ataku na Pearl Harbor. W Pentagonie Leslie Groves (Paul Newman) dostaje awans i zostaje oddelegowany, aby pracować nad nową bronią. To równa część wojny jak ta na polu walki. Jest jednak wybitnie z tego nie zadowolony, woli walczyć na froncie, niż za biurka. Jeden z naukowców, Szilard jest przekonany, że istnieje sposób na wywołanie reakcji łańcuchowej ładunku uranu 235, co spowoduje eksplozję o niespotykanej sile. To ma być nowa broń amerykanów. Bomba atomowa.

Generał szybko zauważa, że jeżeli oni mogą opracować taką broń, to Niemcy również. Trzeba się spieszyć, a jedyne co mają to same teorie. Trzeba wybudować laboratoria, zwerbować ludzi – wielu naukowców uciekło z Europy przed Nazistami, oraz pozyskać materiały. To jest właśnie zadanie generała Grovesa.

Na zupełnym pustkowiu tuż przy osadzie górniczej w Nowym Meksyku rozpoczyna się budowa tajnego kompleksu laboratoriów. Od nazwy miejscowości dostaje swoją nazwę – Narodowe Laboratorium Los Alamos. Kiedy powstanie naukowcy będą pracować nad praktycznym rozszczepieniem jądra atomu.

Problemy są nie tylko naukowe. Naukowcom nie pasuje wojskowy dryl, nie mogą w takich warunkach pracować. Podstawą pracy naukowca jest swoboda. Muszą jej choć trochę dostać.

Projekt Manhattan” opowiada o kulisach powstania pierwszej bomby atomowej na świecie. Z uwagi, że jest to film, a nie dokument, nie może pokazać wszystkiego. Skupia się on bardziej na ludziach niż „urządzeniu”. Twórcom udało się jednako pogodzić dramaturgię z aspektami technologicznymi (nie znaczy to, że po obejrzeniu filmu, widz będzie posiadał, teoretyczną widzę na zbudowanie bomby atomowej :-) ), mając do dyspozycji tylko lekko ponad dwie godziny.

Projekt Manhattan” ma kilka scen, które zapadają w pamięć, dobrą grę aktorską, efekty specjalne, które po prostu są – wybuchu Trinity jako takiego nie uświadczymy.

Film „Projekt Manhattan” spodobał mi się, jest ciekawy.


Tytuł polski: Projekt Manhattan
Tytuł oryginalny: Fat Man and Little Boy / Shadow Makers
Reżyseria Roland Joffé

Paul Newman jako generał Leslie Richard Groves
Dwight Schultz jako Julius Robert Oppenheimer

Artur Wyszyński

Projekt Manhattan: Generał Leslie Richard Groves (Paul Newman).
Projekt Manhattan: Generał Leslie Richard Groves (Paul Newman).
Projekt Manhattan: Julius Robert Oppenheimer (Dwight Schultz).
Projekt Manhattan: Julius Robert Oppenheimer (Dwight Schultz).

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: