! Ostatnie artykuły
Niniejsza strona korzysta z ciasteczek (cookies).
Zobacz szczegóły.
ArtulinoNet na Facebook
Artulino na Twitter

Ostatnie artykuły

Podejrzani

Podejrzani

Noce w Kalifornii nie zawsze są spokojne, przykładowo, jednej z nich, na statku Tanager dochodzi do jakiejś zbrodni, jego pokład przypomina pobojowisko. Pełno trupów, pali się ogień. Dwoje znajomych rozmawia ze sobą – Keaton (Gabriel Byrne) i Keyser. Rozmowa nie jest długa, to w zasadzie pytanie skierowane do Keatona, czy jest gotów. Chwilę później Keyser go zabija. Chwilę później statek ogarnia eksplozja.

Bogowie i generałowie

Bogowie i generałowie

„Ludzkie życie powinno być dobrze osadzone w ukochanej ziemi ojczystej. Miłość do niej dodaje bowiem ludziom sił do pracy, znajomy język i akcent przypominają, że tu jest dom naszego dzieciństwa. Dom, który rozpoznamy wracając z najdalszej podróży. Ucząc się astronomii najlepiej pomyśleć, że gwiazdy, które wiszą nad naszymi głowami to także ojczyzna.” George Eliot.

Ostatnia misja Asgarda. Robert Jerzy Szmidt

Ostatnia misja Asgarda. Robert Jerzy Szmidt

Po szczęśliwie-nieszczęśliwym skoku pod-przestrzennym oczom resztek ludzkości ukazało się wielkie wrakowisko. Szczątki ostatniego bastionu ludzkości, daleko od Ziemi. Są to resztki 9 monumentalnych obiektów. Ciekawostką jest fakt, że obiekty zostały zniszczone PO unicestwieniu Ziemi.

Chinatown

Chinatown

Jake Gittes (Jack Nicholson) działa jako prywatny detektyw. Taki chyba lepszej klasy niż stereotypowy, ma biuro w lepszej lokalizacji, lepiej się ubiera, nie ma wiecznego kaca. Ma nawet więcej personelu niż sekretarkę – jak sam mówi, nie może wszystkiego robić sam. Nie jest też tani, dochodzenia są kosztowne. Jego następną sprawą, zleconą przez Panią Molwaray, jest zbadanie podejrzenia niewierności Pana Hollisa Mulwraya, głównego inżyniera w Wodociągach i Elektrowniach.

Człowiek z Ziemi

Człowiek z Ziemi

W życiu czasami nadchodzi taki czas, że trzeba się przeprowadzić. Dla Johna (David Lee Smith) właśnie taka chwila nadeszła. Nieomal w ostatnich chwili przyjeżdżają jego sąsiedzi. Nie są zachwyceni, może nie tyle decyzją o wyjeździe, ile braku chęci pożegnania z nimi. Cóż to, że John nie lubi przyjęć pożegnalnych, ale powiedzieć „do widzenia” choć powinien. Sąsiedzi jednak organizują przyjęcie, może małe i skromne, ale zawsze jakieś. Wyjazd Johna jest dość niespodziewany, John 10 lat pracował w okolicy jako profesor, decyzja o porzuceniu posady jest niezrozumiała, a on sam nie kwapi się do wyjaśnień. John opowiada, że nie może za długo siedzieć w jednym miejscu i taka sytuacja przydarzyła mu się już wielokrotnie. Trochę dziwne są te słowa jak na kogoś, tak młodego, jak on.

Tańczący z wilkami

Tańczący z wilkami

Po jednej z bitew Wojny Secesyjnej do szpitala polowego trafia por. Dunbar (Kevin Costner). Czeka go taka „atrakcja” jak amputacja prawej nogi. Lekarze są jednak tak przemęczeni, że zostawiają go samego i przytomnego. Dunbar jest jednak zbyt przywiązany do swojej kończyny i wykorzystując moment nie uwagi, opuszcza szpital i wraca na pole bitwy. Sytuacja jest, hmmm… nie wiadomo jaka. Żadna ze stron nie atakuje, siedzą naprzeciwko siebie i czekają. Porucznik długo niepozostanie z kompanami zabiera konia i przejeżdża tuż przed liniami Konfederatów, którzy oczywiście zaczynają prowadzić do niego ogień. Po tym szaleńczym pomyśle… zawraca i przejeżdża raz jeszcze. Zaaferowani Konfederacji próbujący ustrzelić szaleńca, nie zauważają ataku żołnierzy Unii, który zmusza ich to do odwrotu.

Tombstone

Tombstone

Wojna Secesyjna się skończyła, jest rok 1879. Koniec wojny umożliwiła migrację, która ruszyła na zachód. Wśród poszukujących szczęścia na nowych terenach są fermerzy, ranczerzy, którzy swoją ciężką pracą chcą zapewnić byt sobie i swoim rodzinom. Innymi migrantami są mordercy i złodzieje – ci, którzy pragną się dorobić „alternatywnymi” sposobami. Osady na szlaku zmieniają się w zbrojne obozy, gdzie liczba zabójstw jest wyższa niż w Nowym Jorku w latach 90 XX wieku. Z tego chaosu wyłania się legendarny stróż prawa Wyatt Earp (Kurt Russell). Widząc zło plewiące się w okolicy, decyduje się wrócić z emerytury i zająć się porządkowaniem chaosu. Jego przyjaciel John Doc Holliday (Val Kilmer), szuler i rewolwerowiec z Południa, również rusza na Zachód z nadzieją, że suchy i gorący klimat złagodzi objawy gruźlicy. W Arizonie odkryto złoża złota, miasto Tombstone staje się Mekką poszukiwaczy. Przyciąga również ponad setkę teksańskich bandytów, którzy łączą się w bezlitosny gang symbolem, którego staje się czerwona szarfa. To pionierzy przestępczości zorganizowanej w USA. Zwą się „Kowbojami”.

Gettysburg

Gettysburg

W czerwcu 1863 roku, po przeszło dwóch latach ciężkich i krwawych walk, armia Konfederacji z Północnej Wirginii pod dowództwem Roberta E. Lee (Martin Sheen), licząca 70 000 żołnierzy, niezauważona przekracza rzekę Potomac, wkraczając na terytorium Unii. Porusza się wolno za górami Blue Ridge, dzięki czemu jej ruch jest maskowany. Jej celem jest wciągnięcie wojsk Unii na otwarte pole i rozbicie ich. Pod koniec czerwca licząca 80 000 żołnierzy armia Unii zawraca znad granicy z Wirginią i zaczyna pościg wąskimi drużkami poprzez Maryland i Pensylwanię. Generał Lee wie, że rząd Południa przygotował list, w którym proponuje zawarcie pokoju. Ma on zostać wysłany do prezydenta, Abrahama Lincolna, dzień po planowanym rozbiciu wojsk Unii. Armie spotykają się pod Gettysburgiem.

Ostatni Mohikanin

Ostatni Mohikanin

W 1757 trwa wojna pomiędzy Anglią a Francją o dominację w Ameryce Północnej. Podczas wojennej zawieruchy toczy się normalne życie. Troje tubylców poluje na granicy, wzdłuż rzeki Hudson. Jeden z nich wyróżnia się, nie jest rdzennym Indianinem, to Sokole Oko (Daniel Day-Lewis). Łupem myśliwych pada okazały jeleń.

400 dni

400 dni

Pobudki zwykle są niemiłe, szczególnie jak budzi się w areszcie. Theo Cooper (Brandon Routh) został właśnie zbudzony przez strażnika. Oskarżenia to picie w miejscu publicznym, zakłócanie porządku, opór przy aresztowaniu. Nic aż tak strasznego – przynajmniej nikogo nie zabił. Problemy mogą na niego czekać dopiero w firmie. Odbierającemu go mężczyźnie nie podoba się ta sytuacja. Miejsce pracy Theo położone jest na odludziu i należy do tych strzeżonych – płot, kody i odciski palca, aby wjechać za bramę. Cóż, tereny kosmodromów nie są przeznaczone dla osób postronnych. Sam Theo gra w firmie dość ważną rolę, będzie brał udział w przygotowaniach do lotu załogowego na Marsa, ba, jest nawet kapitanem misji.