Podejrzani

Podejrzani

2020-01-17 | Artur Wyszyński | Film | |
Czyli: Diabeł wysadza statek w porcie.

Noce w Kalifornii nie zawsze są spokojne, przykładowo, jednej z nich, na statku Tanager dochodzi do jakiejś zbrodni, jego pokład przypomina pobojowisko. Pełno trupów, pali się ogień. Dwoje znajomych rozmawia ze sobą – Keaton (Gabriel Byrne) i Keyser. Rozmowa nie jest długa, to w zasadzie pytanie skierowane do Keatona, czy jest gotów. Chwilę później Keyser go zabija. Chwilę później statek ogarnia eksplozja.

Według zeznań zaczęło się 6 tygodni temu, na obrzeżach Queens porwano ciężarówkę z bronią. Kierowca nikogo nie widział, ale słyszał głos. Policja typuje i aresztuje 5 osób. Wyglądają na nie mających związku ze sobą. Konfrontacja nic nie pomogła. Policja mogła jednak popełnić błąd – nie powinno się gromadzić takich osób w jednym miejscu, mogą im przyjść do głowy pomysły. Niebezpieczne pomysły. Policja nie ma żadnych dowodów, liczyła, że sami się wygadają.

Podejrzani mają jedną wspólną cechę – każdy był już notowany. Niektórzy się znają.

Podczas oczekiwania na nie wiadomo co, McManus (Stephen Baldwin) wysuwa propozycję. Tylko Keaton nie jest zainteresowany wysłuchaniem. Reszta, czyli Fenster (Benicio Del Toro), Hockney (Kevin Pollak) i Verbal (Kevin Spacey), przysłowiowo zamieniają się w słuch.

Robota ma być łatwa, opłacalna i koniecznie dla pięciu osób. Keatona trzeba jakoś przekonać. Rogerowi jednak się udaje, Keaton stawia jeden warunek, nie ma być zabijania.

Akcja się udaje, towar trzeba upchnąć, aby to robić, grupa jedzie do pasera, do Kalifornii. Tam kryminalna przygoda będzie kontynuowana. Pojawiają się problemy prowadzące do jeszcze większe problemów, ale z szansą na odkupienie.

Śledztwo w sprawie zabójstw na statku prowadzi Agent FBI Jack Baer (Giancarlo Esposito). Jest przynajmniej 27 ofiar. Dwóch przeżyło. Jeden w szpitalu, w śpiączce. Drugim jest Verbal, ma on też bardzo mocne plecy – jest dobrze chroniony. Można było go tylko oskarżyć o… posiadanie broni.

Na statku miały być warte 91 milionów narkotyki. Miały, ale ich nie było. Kiedy spotkanie jednak się udaje, rozmowa jest miałka. Chce nakłonić „Kinta” do zaznań, ten jednak nie chce zostać kapusiem.

Równolegle, drugi z detektywów Kujan (Chazz Palminteri) ma problem, aby się zobaczyć z ocalałym. Nie można tego zrobić, wszelakie odwiedziny są zabronione. Człowiek ze szpitala – Arkos Kovacs, ma poparzenia 60% ciała. Wybudził się ze śpiączki, ale nie można się z nim porozumieć – rozmawia po węgiersku. Jedyne co można zrozumieć to Kerser Soze. Tajemniczy gangster, z którym lepiej nie zadzierać. Dźwięk jego nazwisko powoduje przerażenie wśród ludzi.

Być może fabuła w „Podejrzanych” nie brzmi oszałamiająco, to jej poprowadzenie w filmie jest znakomite. Tu wielkie brawa dla osoby, która stworzyła bohaterów. Każdy z piątki jest inny, ma innych charakter i temperament. Są bohaterowie wyciszeni jak Verbal, czy Keaton, są też wrzaskliwi awanturnicy jak McManus. Pomimo takich różnic dobrze się razem prezentują na ekranie. Zasłużone brawa są, oczywiście, i dla aktorów, odegrali bardzo dobrze swoje postacie.

Film „Podejrzani” oglądało mi się bardzo dobrze, wciąga, pomimo skoków czasowych. Z czasem wszystko się łączy i jest spójne, pomimo że na początku, może ciężko być, się połapać, o co chodzi.

Miałem jakieś przeczucia, że zakończenie mnie zaskoczy, ale nie przypuszczałem jak bardzo. :-)

Podejrzani” to jeden z tych filmów, dzięki którym kino jest tak doskonałą rozrywką.


Tytuł polski: Podejrzani

Tytuł oryginalny: The Usual Suspects

Reżyseria Bryan Singer

 

Stephen Baldwin jako McManus

Gabriel Byrne jako Dean Keaton

Benicio Del Toro jako Fenster

Kevin Pollak jako Todd Hockney

Kevin Spacey jako Roger „Kint” Verbal

Giancarlo Esposito jako Jack Baer

Chazz Palminteri jako Dave Kujan

Artur Wyszyński

Podejrzani: Keyser Soze.
Podejrzani: Keyser Soze.
Podejrzani: Todd Hockney (Kevin Pollak), McManus (Stephen Baldwin), Fenster (Benicio Del Toro), Dean Keaton (Gabriel Byrne), Roger „Kint” Verbal (Kevin Spacey) – grupa, która nigdy nie powinna być razem…
Podejrzani: Todd Hockney (Kevin Pollak), McManus (Stephen Baldwin), Fenster (Benicio Del Toro), Dean Keaton (Gabriel Byrne), Roger „Kint” Verbal (Kevin Spacey) – grupa, która nigdy nie powinna być razem…
Podejrzani: Jack Baer (Giancarlo Esposito).
Podejrzani: Jack Baer (Giancarlo Esposito).
Podejrzani: Statek nadal płonie.
Podejrzani: Statek nadal płonie.
Podejrzani: Diabeł, to był diabeł!
Podejrzani: Diabeł, to był diabeł!

Ten tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Archiwum

Zobacz również: